PENZION SLUNEČNICE - ubytování Rokytnice nad Jizerou - Krkonoše

 

AKTIVITY

V zimě

Vlek SKOL

Se nachází pouze 150 metrů od chaty a svojí délkou (300 m) je určen převážně pro začínající lyžaře a snowboardisty.

Tento vlek nepatří k našemu penzionu, ovšem v rámci dobrých vztahů je možné užívat po dohodě s provozovatelem. K vleku se dostanete pěšky za 2 min a zpět na lyžích až před penzion. Provoz je zpravidla 9.00 - 11.00hod, a 14.00 - 16.00hod.

SKIAREÁL HORNÍ DOMKY - ODKAZ na WWW

Je jedním z největších a nejoblíbenějších lyžařských středisek v ČR. Dominuje mu Lysá hora, na kterou vede čtyřsedačková lanová dráha do nadmořské výšky 1 315 m (nástupní místo na běžeckou Krkonošskou magistrálu). Tím je nejojedinělejší lanovkou v ČR. Areál díky svému rozmanitému terénu (n. v. 620 - 1315 m) nabízí lyžování pro všechny typy lyžařů a snowboardistů. Na zdolání 3,5 km cesty od chaty je možno zdarma využít místní skibus při přepravě autem je centrální parkoviště pod sjezdovkou bezplatné.

SKIAREÁL STUDENOV - ODKAZ na WWW

Ski areál Studenov se rozkládá v nadmořské výšce 620-933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a poměrně širokým svahům především u rodin s dětmi a snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky, poma a dětský tyčový vlek. Modrou a červenou sjezdovku využijí lyžaři začátečníci, středně zdatní i pokročilí. Z konečné stanice LV 1000 je možné se napojit na běžeckou Krkonošskou magistrálu.

Lyžařský areál je členem Skiregionu.cz.

 

SKI AREÁL PASEKY NAD JIZEROU - ODKAZ na WWW

Lyžařský areál najdete v Pasekách nad Jizerou, vzdálených cca 5km od našeho penzionu, na rozmezí západních Krkonoš a Jizerských hor. K dispozici je zde celkem 10 km sjezdových tratí s úctyhodnou rozlohou 44 hektarů. V lyžařském areálu jsou 4 lyžařské vleky a 1 sedačková lanovka. Návštěvníci mají možnost bohatého výběru terénů - cvičné louky, sjezdové trati lehké i těžší obtížnosti. Na své si přijdou i vyznavači snowboardingu. Dostatek sněhové pokrývky na sjezdovkách je zajišťován rozsáhlým zasněžovacím systémem.V areálu jsou návštěvníkům k dispozici lyžařské školy a půjčovny vybavení. Samozřejmostí je možnost občerstvení. Parkoviště se nachází přímo u dolních stanic vleků.

Od horních stanic se mohou lyžaři běžkaři vydat na okruhy okolo Bílé Skály a k nejkrásnější rozhledně Jizerských hor ke Štěpánce. Okruhy navazují na „Krkonošskou lyžařskou cestu", která protíná celé Krkonoše a na druhé straně na „Jizerskohorskou magistrálu".

Lyžařský areál je členem Skiregionu.cz.

 

SKIAREÁL KAMENEC - JABLONEC NAD JIZEROU- ODKAZ na WWW

Lyžařský areál KAMENEC najdete v Jablonci nad Jizerou, vzdáleném cca 6km od našeho penzionu, součástí areálu je 2x lyžařský vlek a 3 km sjezdových tratí, moderní zasněžovací systém pro 100 % tratí, Měřená slalomová trať - TOP ! Carvingové sjezdovky a SNOW FUN PARK,Půjčovna a základní servis, Restaurace a občerstvení přímo u sjezdovky, Parkování přímo v areálu ZDARMA, NOČNÍ LYŽOVÁNÍ. Tento areál je vynikající hlavně díky tomu, že do něj nepraží přímé slunce a tak sjezdovky výborně drží po celý den.

 

SKIAREÁL KOŘENOV-REJDICE - ODKAZ na WWW

Lyžařský areál Kořenov - Rejdice se nachází na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Oblast nabízí vynikající podmínky jak pro zimní, tak pro letní rekreaci. Místní Chata Panorama Vám nabízí stylové ubytování, celodenní stravování. V blízkosti chaty  se nachází lyžařský areál s dvousedačkovou lanovou dráhou, vlekem, sjezdovými tratěmi a největším snowparkem v ČR - Extra Parkem, lyžařskou snowboardovou školou a půjčovnou, občerstvením a hospůdkou. Všechny tratě a překážky jsou pravidelně upravovány a dosněžovány s možností večerního lyžování na osvětleném svahu. Výborné jsou zde také podmínky pro běžecké lyžování s napojením na lyžařskou magistrálu.

Lyžařský areál je členem Skiregionu.cz. 

SKIREGION

Další důležitou informací je to, že se budete prohánět v největší lyžařské oblasti v České republice SKIREGION.cz, která se nachází na rozmezí   západních Krkonoš a Jizerských hor. Sdružuje lyžařská střediska Harrachov, Rokytnici nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Rejdice a Příchovice. Důležité je, že ve jmenovaných areálech můžete jezdit na „jeden" lístek.

SKIREGION nabízí také upravované běžecké tratě a okruhy. Je zařazen v systému „Krkonoše - lyžařský běžecký ráj", který propojuje všechna horská střediska s více jak 500 km upravených tratí. Okruhy jsou nenáročné a mohou je využít i méně zdatní běžkaři. Nedaleko lanové dráhy na Lysou horu je dále značená „Krkonošská lyžařská cesta", která protíná celé Krkonoše.

... a koho přece jen nezláká sport, může v Rokytnici vyzkoušet SNOWTUBING , vyjížďky na saních tažených koňmi a nebo se každý rok v polovině února zúčastnit proslulé akce PAŠERÁCKEJ VEJKEND , který je spojen s pravou krkonošskou zabíjačku, doprovázený ukázkou tradičních řemesel a samozřejmě uvidíte sjezd pašeráků.

Tipy na výlety

Při pobytu na Slunečnici můžete podnikat spoustu rozmanitých výletů do okolí. S výběrem Vám samozřejmě poradíme, tady uvádíme jen pár zajímavých tipů...

Paseky nad Jizerou - 5 km
Horská ves známá zejména z díla K.V.Raise Zapadlí vlastenci, které zde dnes připomíná Památník zapadlých vlastenců s expozici krkonošské houslařské školy.

Vysoké nad Jizerou - 8 km
Pokud se tam vypravíte, nenechte si ujít návštěvu místního muzea, které Vás okouzlí domáckým prostředím a přirozenou malebností. Expozice je místopisná, jednou z hlavních atrakcí, která přiláká i ty, kteří muzea navštíví málokdy, je mechanický betlém.

Harrachov - 12 km
V tomto městečku naleznete kromě známých Mumlavských vodopádů také Hornické muzeum, Lesnickou a mysliveckou expozici, Ski muzeum, Muzeum skla a na exkurzi se pak můžete vydat do místní sklárny či na prohlídku minipivovaru.

Kořenov - 13 km
Do Kořenova vede železnice po slavné ozubnicové trati. Zajímavý je rovněž 932m dlouhý tzv.polubenský tunel. K dominantám obce patří rozhledna Štěpánka, nejstarší rozhledna Jizerských hor.

Jilemnice - 19 km
Tímto městečkem Vás provede naučná stezka "Jilemnice známá neznámá". Navšívit můžete zároveň Krkonošské muzeum, které zachycuje historii, lidovou kulturu západních Krkonoš a počátky lyžování v českých zemích. Součástí expozic je i galerie významného českého krajináře Františka Kavána.

Bozkov - 22 km
Poblíž Bozkova u Semil se nachází Bozkovské dolomitové jeskyně, odkryté při těžbě dolomitu v první polovině minulého století. Jsou pozoruhodné především díky největšímu podzemnímu jezeru v Čechách a originální výzdobě stěn a stropů.

Semily - 23 km
Jedno z krajinářsky nejzajímavějších údolí Čech je pro pěší návštěvníky v Semilech zpřístupněno Riegrovou stezkou, vedoucí po pravém břehu Jizery ze Semil do Železného Brodu. Stezka je zčásti vylámána ve skále a vede také po železné visuté 77 m dlouhé galerii. Muzeum v Semilech dokumentuje region horního Pojizeří se zaměřením na etnografii, oblast společenskovědní a uměleckou.

Železný Brod - 27 km
Město Železný Brod leží v krásném údolí řeky Jizery na rozhraní Krkonoš, Jizerských hor a Českého ráje. Zdejší Městské muzeum má dvě stálé expozice. Sklářská expozice je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. Národopisná expozice je umístěna v největší místní roubené stavbě z roku 1807 zvané Běliště. Každá z devíti světnic je zaměřena na určitou oblast historie Železného Brodu a nejbližšího okolí.

Český ráj - 40 km
V tomto romantickém kraji ležícím na středním toku Jizery se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami - hrady, zámky, lidovou architekturu. A právě proto je tato oblast ideální, když si chcete udělat pohodový výlet z Rokytnice.

Liberec - 40 km
Liberec je někdy nazýván také městem pod Ještědem, jehož vrchol, vypínající se do výše 1012 metrů, zdobí moderní věž, která se stala dominantou celého kraje. Obzvlášť okouzlující je Liberec v období na přelomu května až června, kdy v celém městě rozkvete velké množství rododendronů a azalek typických pro toto město.

Dvůr Králové n. L. - 52 km
Chcete na nejlevnější výlet do Afriky? Jeďte na africké safari královédvorské zoo! Na ploše 27 hektarů se návštěvníci mohou projíždět speciálními SAFARIBUSY mezi 130 kopytníky a 60 ptáky. Největší atrakcí jsou hřebci zeber, antilopy losí, skupiny vodušek a pakoní, ale i primitivní domorodý skot watusi. Na rybnících vynikají především pelikáni, husy a kormoráni a přírodní kolorit dokreslují siluety několika desítek volavek popelavých.

 

V létě

Letní pobyt na naší chatě Vám umožňuje využít velkého množství značených turistických tras v okolí. Pro své výlety můžete využít letního provozu lanové dráhy Horní Domky, která Vám usnadní cestu k vrcholkům a Krkonošské cyklobusy, které Vás přepraví i s bicyklem.

TIPY NA PĚŠÍ VÝLET NA PŮL DNE:

Okolo Rokytnice

Naučná stezka, která je nenáročným okruhem určeným jak pro pěší, tak pro cyklisty. Stezka Vás provede malebnou krajinou Rokytnicka, kde se Vám naskytnou nádherné výhledy na celé údolí Rokytnice, Krkonoše i Jizerské hory. Na celkem 12 zastaveních se dozvíte informace o historii Rokytnice nad Jizerou, o přírodních krásách i kulturních zajímavostech.

Začátek stezky: Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou

Konec stezky: Dolní náměstí v Rokytnici nad Jizerou

Délka: 11 km

Pašerácká stezka

Pašerácká stezka je vhodná pro pěší turisty, ale i pro zdatné cyklisty. Na celkem 4 zastaveních se dozvíte spoustu zajímavých informací o historii pašování v Krkonoších a také o samotných pašerácích, kteří byli ve své době mezi krkonošským lidem velmi oblíbení.

Začátek stezky: nad Dolním náměstí v Rokytnici nad Jizerou

Konec stezky: rozcestí Studenov - Kostelní cesta

Délka: 1,3 km

Huťský vodopád

Trasa začíná v horní části Rokytnice u budovy ČSAD, kde pokračujeme po modré v přírodním údolí huťského potoka. Po vstupu do lesa a mírném stoupání přijdeme k samotnému vodopádu, který měří 20m. Název „Huťský" je odvozen od první sklářské huti v Rokytnici. Stejnou cestou zpět se vrátíme zpět.

Začátek trasy: Horní Rokytnice

Konec trasy: Horní Rokytnice

Délka: 6 km

TIPY NA PĚŠÍ VÝLET NA CELÝ DEN:

Výlet do Harrachova

Z horní stanice LD Horní Domky se vydáte po modré na rozcestí Ručičky, dále po zelené na Rýžoviště, sejdeme do Harrachova, kde můžeme navštívit muzeum Ski a sklářské muzeum. Zpět do Rokytnice

půjdeme přes Studenov .

Začátek trasy: horní stanice LD Horní Domky

Konec trasy: Rokytnice nad Jizerou, Dolní náměstí

Délka: 10 km

Pramen Labe

Z horní stanice LD Horní Domky se vydáme po modré na rozcestí Ručičky, dále po zelené na Dvoračky a odtud doleva po červené přes Růženčinu zahrádku a po 1 km po zelené doleva k rozcestí U čtyř pánů a dále po žluté k prameni Labe (Labská bouda cca 1 km). Zpět na Dvoračky a přes Huťský vodopád do Horní Rokytnice.

Začátek trasy: horní stanice LD Horní Domky

Konec trasy: Rokytnice nad Jizerou, Horní náměstí

Délka: 15 km

Sněžka turistickým autobusem

Na nejvyšší vrchol Krkonoš se nejlépe dostaneme v období od června do září turistickým cyklobusem č.1 do Pece pod Sněžkou a lanovou dráhou na Sněžku. Poté pokračujeme po státní hranici s Polskem po červeném značení na Violík, dále k Prameni Labe a přes Růženčinu zahrádku na horskou chatu Dvoračky, odkud je za příznivého počasí krásný výhled na Rokytnici. Pak už se jen podle značení vrátíme některou z cest do Rokytnice.

Začátek stezky: Pec pod Sněžkou, Sněžka

Konec stezky: Rokytnice nad Jizerou

Délka: 35 km

TIPY NA VÝLET NA KOLE:

Výlet do Vysokého nad Jizerou

V počátcích obtížná trasa, ale druhá polovina výletu Vás okouzlí pohodovými sjezdy - to je trasa vedoucí do Vysokého nad Jizerou. Nejprve vystoupáme okolo hřbitova až na rozcestí Hranice a odtud se dáme do Vilémova. Pokračujeme stoupáním do kopce tzv. Tavírnou, po vrstevnici do Pasek nad Jizerou a opět stoupáme ke kostelu, odkud se nám otevře nádherný výhled. Dále pokračujeme do Vysokého a sjíždíme přes Tříč do Jablonce nad Jizerou. Po silnici se vrátíme zpět do Rokytnice.

Začátek trasy: Rokytnice nad Jizerou

Konec trasy: Rokytnice nad Jizerou

Délka: 22 km

Po hřebenech našich hor

Na začátek naší trasy se dostaneme cyklobusem č.1 z náměstí v Rokytnici do Vrchlabí, kde přesedneme do dalšího cyklobusu č.3 do Špindlerova Mlýna. Odtud můžeme vyrazit na obtížnou, ale překrásnou trasu. Vyjedeme ze Špindlerova Mlýna stoupáním na Horní Mísečky a poté dalším kopcem do sedla pod Dvoračkami. Po Krakonošově cestě se dostaneme do Harrachova. Pokud budeme unaveni, v Harrachově máme možnost se nechat vyvézt i s jízdním kolem lanovkou a trať si tak zpět do Rokytnice zkrátit.

Začátek trasy: Špindlerův Mlýn

Konec trasy: Rokytnice nad Jizerou

Délka: 27 km

Za krásami Jizerských hor

Z Rokytnice se vydáme po silnici do Pasek nad Jizerou - Makova. Dojedeme až na Mýto a nás cesta podél řeky Jizery zavede až k restauraci Bukovec do Jizerských hor. Odtud se můžeme vydat po mnoha značených cykloturistických stezkách. Záleží na chuti a zdatnosti. Po návratu zpátky na trasu sjedeme zpět na Mýto a odbočíme z frekventované silnice na zpevněnou lesní cestu zvanou Planýrka. Opět podél toku řeky Jizery se vrátíme do Pasek a zpět do Rokytnice.

Začátek trasy: Rokytnice nad Jizerou

Konec trasy: Rokytnice nad Jizerou

Délka: 50 km

 

Z pravidelných akcí pořádaných v létě v Rokytnici si nemůžete nechat ujít začátkem července DŘEVOSOCHÁNÍ ve Františkově. Vyřezávání soch ze dřeva motorovou pilou trvá celý týden, čeká Vás tedy sedm dní plných zážitků. Srpnovou sportovní akcí je BĚH DO VRCHU, závod je nejen pro sportovní oddíly, ale i pro jednotlivce „sportovce", kteří si jen chtějí změřit síly s ostatními. Start závodu je na Dolním náměstí v Rokytnici a cíl u chaty Dvoračky.